Profesyonel Alt Yapı Vidanjör Temizlik Çözümleri
Çalışma Saatleri : 7/24
0(312) 478 58 71

Kanalizasyon Görüntüleme

Kanalizasyon Görüntüleme

 

Şehirlerin altyapı sistemlerini oluşturan kanalizasyonlarda meydana gelen tıkanıklıkların açılması için yaratılan teknolojik çözümlerden birisi de kanalizasyon görüntüleme olarak bilinmektedir.

 

Kanal açma ve temizleme işlemleri önceden yapılan kanalizasyon görüntüleme ile kolaylaşmıştır. Mekanik yollar ve basınçlı su ile yapılan tıkanıklık açma çalışmaları sorunu çözmede esastır. Mekanik yolla açma da bir elektrik motoru yardımıyla dönen kesici, parçalayıcı, ezici ekipman (ki çoğu spraldir) kullanılır. Tünel açmaya benzer bir iştir. Çapı 60 santime kadar çıkan tesisat boruları bu yolla açılabilir. Basınçlı su kullanılması da araç arkasına takılan hortumların kullanılmasıyla yapılır. Eğer lokantaların yoğun olduğu bir yerleşim alanında kanalizasyon tıkanması yaşanıyorsa büyük ihtimal donmuş yağların kanalizasyonu tıkadığı tahmin edilir ve o zaman sıcak basınçlı su borulara püskürtülür ve çoğunlukla da işe yarar.

 

Kanalizasyon tıkanıklıklarının çoğu sisteme yabancı cisim atılması ve şebekeye gereken düzenli bakımın yapılmaması sonucu oluşur. Tıkanması kolay açılması zordur.

 

Kanalizasyon Görüntüleme Nerelerde Kullanılmaktadır?

 

İşi böylesi çözümlere ulaştıran, tıkanıklığın borunun neresinde olduğunu belli edenlerse kanalizasyon görüntüleme cihazlarıdır. Bu cihazlar borulardaki problemin yerinin tespit edilmesine yarar. Bir ekrana bağlı mini kamera boruya sarkıtılır ve borunun iç kısmı görüntülenir. Borunun genişliğine bağlı olarak küçük traktöre benzeyen robot cihazlar da kamerayı taşıyabilirler. Bunlar kısaca CCTV olarak geçen closed circuit TV – kapalı devre cihazlardır. Görüntü alan sensörler işin kapasitesine bağlı büyüklüktedir.

 

Kırmadan Açma

 

Kanalizasyon gibi büyük borularda 360 derece dönebilen ve bir operatör tarafından kullanan görüntüleme sistemlerine yer verilir. Böylece borulardaki tıkanıklık, kanal eğimi, çatlak, ezilme, bükülme ve kırılma gibi durumlar, hatta boru bağlantılarının durumu ekrana gelir. Bu kanalizasyon görüntüleme cihazları gerektiği zaman diğer kollektör (taşıyıcı) şebekelerin durumunu izlemek için de kullanılmaktadır. Örneğin gaz borularının kontrol edilmesi, kayıp vanaların veya menhol denilen beton çıkışların bulunması, izolasyon hatalarının tespiti ve gereken noktasal tamir, sistemdeki hidrolik modellemeler bu görüntüleme kameralarının yardımı ile kolayca yapılır. Şehrin güvencesi için gaz kaçaklarının tespitinde de kullanıldığını ve bunun ne kadar işe yarayan bir çözüm olduğunu da tahmin edebilirsiniz.

 

 

Bir yorum bırakın