Profesyonel Alt Yapı Vidanjör Temizlik Çözümleri
Çalışma Saatleri : 7/24
0(312) 478 58 71

Logar Görüntüleme

Logar Görüntüleme

 

İnternette sadece neşeli video çekimlerini değil örneğin bir atık su şebekesi içinde ilerleyen kameranın çektiği logar görüntüleme kaydını da izleyin ve içinde nasıl naylon poşet yüzdüğünü görün.

 

Logar görüntüleme kameraları sayesinde fazla yağmurda veya kalabalık turizm sezonları sonrası dolan atık su sistemleri için sadece belediyeleri suçlamıyoruz artık. Atılmaması gereken pek çok cismin kanalizasyon sistemleri içinde olduğu ortaya çıktı. Onları tuvaletleri kullananlar atıyor. (Borunun içinde kıvrılmış yatan yılanın tespiti ise gayet uç örnektir.)

 

Binaların inşası sırasında atık su boruları zemin katta toplanır ve binaya en yakın olan kapaklı kuyuya taşınır. Buradan merkezi sisteme tek boru ile aktarılır. O kapaklı kuyu da logar olarak bilinir. Sonrasında bu logarın üzeri bir şekilde kapanabilir, tıkanabilir, hatta kaybolabilir. Bulmak için her tarafın kazılıp dökülmesine gerek yoktur. Tek noktadan sisteme giren görüntüleme cihazları bize logarın nerede ve ne durumda olduğunu gösterecektir.

 

Aynı şekilde binalardan çıkan pis su sistemleri büz veya künk denilen borularla (fakat şimdilerde hepsinde pimaş denilen sert plastik boru kullanılıyor, büzler eski binalarda kaldı) ana hatta taşınır. Bu borularda zamanla oluşan sorunlar da tıkanmalara yol açar. Boruların durumu da gene logar görüntüleme cihazları ile tespit edilir.

 

Kameralar ve Dedektörler

 

Kanalizasyon borularının içinde ilerleyen görüntüleme cihazları (bazen sonda ismiyle de tanımlanırlar) yukarıda dedektör olarak bilinen parçaya görüntü yollar. Böylece adeta nokta atışı boruda sorun tespiti yapılır. Bir taraftan da alınan mesafe belli olur. Bu gibi görüntülemeler örneğin baca içlerinde veya kuyu gibi düşey hatların durumunu görmek için de işe yarar. Sonuç ise pratik bir açma işlemidir, tıkayan şey ne ise gerekli cihazlarla kırılır, parçalanır, ezilir ve boruda gene akış sağlanır. Logar görüntüleme tecrübeli ekipler tarafından yapılır. Böyle bir problem yaşıyorsanız siz de öncelikle fiyatları değil, işin temizce yapılıp yapılmayacağını düşünün ve ciddi firmaları arayın. Kırıp dökme yapmadan kameralı cihaz kullanan ekipler 7/24 profesyonel hizmet vermektedirler. Bu arada kanalizasyonlara da yabancı cisimler atmaktan vazgeçin, çöp kutularını kullanın.

 

Bir yorum bırakın